mfg & process dvl engineer ii - ESZTERGOM, Magyarország - TE Connectivity

    TE Connectivity
    TE Connectivity ESZTERGOM, Magyarország

    Megtalálták: beBee S2 HU - 2 hete

    TE Connectivity background

    At TE, you will unleash your potential working with people from diverse backgrounds and industries to create a safer, sustainable and more connected world.

    Long Description

    Feladatok:

    • Tömbös szikraforgácsoló elektródák tervezése, a megmunkáló programok létrehozása gyorsmaró gépekhez, és a kapcsolódó gyártási dokumentációk, műhelyrajzok elkészítése PTC Creo szoftverrel
    • Edzett acélból tervezett geometriákhoz megmunkáló programok készítése, dokumentálása PTC Creo szoftverrel
    • Gyártástámogatás a szerszámüzem részére, szerszámgép kezelő kollégák támogatása, a felmerülő gyártási problémák megoldása
    • A szerszámgyártás során esetlegesen szükséges segédkészülékek tervezése, és műhelyrajzaik készítése
    • Fémporos 3D nyomtatáshoz szükséges előgyártmányok testmodelljeink létrehozása, és nyomtató programok generálása, a gyártandó testmodellek alapján
    • Egyeztetés TE-n belüli szerszámtervező csapat tagjaival a gyártásba adott alkatrészekkel kapcsolatban felmerülő kérdésekben
    • Beszállítókkal való egyeztetés felmerülő műszaki kérdések esetén

    Elvárások:

    • Felsőfokú végzettség, (Gépészmérnök, CAD-CAM mérnök)
    • Felhasználói szintű számítógépes ismeretek
    • Valamely CAD-CAM rendszer ismerete
    • Jó kommunikációs készség
    • Legalább alapfokú angol nyelvismeret
    • Innovatív gondolkodás
    • Önálló és precíz munkavégzés
    • Problémamegoldó képesség
    • Döntéshozó képesség
    • Két műszakos munkarend vállalása
    • Pályakezdők jelentkezését is várjuk

    Competencies

    Values: Integrity, Accountability, Teamwork, Innovation

    ABOUT TE CONNECTIVITY

    TE Connectivity is a global technology leader enabling a secure, sustainable, productive, and connected future. Our broad range of connectivity and sensor solutions have been proven in the most demanding environments, enabling advancements in transportation, industrial applications, medical technology, energy technology, data communications, and for the home. With more than 85,000 employees, including more than 7,500 engineers, we work with customers in nearly 140 countries. TE ensures that EVERY CONNECTION COUNTS. Learn more at and on LinkedIn, Facebook, WeChat and Twitter.

    WHAT TE CONNECTIVITY OFFERS:

    We are pleased to offer you an exciting total package that can also be flexibly adapted to changing life situations - the well-being of our employees is our top priority

    • Competitive Salary Package

    • Performance-Based Bonus Plans

    • Health and Wellness Incentives

    • Employee Stock Purchase Program

    • Community Outreach Programs / Charity Events

    • Employee Resource Group

    Across our global sites and business units, we put together packages of benefits that are either supported by TE itself or provided by external service providers. In principle, the benefits offered can vary from site to site.